DSCN3743DSCN3744DSCN3750DSCN3767DSCN3808DSCN3820DSCN3825DSCN3859

ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΗΣ

Στον Βάμο σήμερα στις 22 Φεβρουαρίου 2017, ημέρα Τετάρτη

αφενός ο Δρ Ιωάννης Παναγιώτης Αμπελάς, Διευθυντής του Γενικού Λυκείου Βάμου και νόμιμος εκπρόσωπος του σχολείου,

αφετέρου η Β.Δ.Α΄ Αθηνά Μισού ? Τσουρή και εξουσιοδοτημένη εκπρόσωπος του Λυκείου Μακαρίου Γ΄ Λάρνακας,

παρουσία του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χανίων κου Ζερβάκη Στυλιανού και του Δημάρχου Αποκορώνου κου Κουκιανάκη Χαράλαμπου,

έχοντες τη σύμφωνη γνώμη των Συλλόγων Διδασκόντων εκάστου σχολείου, υπογράφουμε το παρόν Πρωτόκολλο Αδελφοποίησης μεταξύ των δύο Σχολείων που εκπροσωπούμε, προκειμένου:

• να ενισχυθούν οι αδελφικοί δεσμοί των δύο λαών,

• να αναδειχθούν τα κοινά στοιχεία μεταξύ της Κρήτης και της Κύπρου σε θέματα γλώσσας, ιστορίας και πολιτισμού,

• να υπάρξουν παιδαγωγικά οφέλη στις δύο σχολικές κοινότητες,

• να γίνουν ευρωπαϊκές συμπράξεις στο πλαίσιο της δράσης Erasmus+.

Οι όροι της συμφωνίας θα βελτιώνονται παραγωγικά με την πρακτική εφαρμογή τους επ? ωφελεία και των δύο Σχολείων. Η παρούσα συμφωνία θα ισχύει μετά την υπογραφή της για απεριόριστο χρόνο και θα λήξει μόνο εάν ένα από τα δύο μέρη ζητήσει εγγράφως τον τερματισμό της ισχύος.

Οι υπογράφοντες το παρόν Πρωτόκολλο

Ο Διευθυντής του Γενικού Λυκείου Βάμου, Δρ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΑΜΠΕΛΑΣ

Η εκπρόσωπος του Λυκείου Μακαρίου Γ΄ Λάρνακας, ΑΘΗΝΑ ΜΙΣΟΥ ? ΤΣΟΥΡΗ, Β.Δ. Α΄

Εικόνες από την τελετή αδελφοποίησης και τις καλλιτεχνικές εκδηλώσεις που ακολούθησαν

Δείτε και εδώ:

Ειδικό αφιέρωμα στα Χανιώτικα Νέα: Δείτε εδώ

Με ιδιαίτερη επισημότητα και σε κλίμα έντονης συγκίνησης πραγματοποιήθηκε η δεύτερη φάση της αδελφοποίησης μεταξύ του Γενικού Λυκείου Βάμου και του Λυκείου Μακαρίου Γ΄ της Λάρνακας. 22 μαθητές και μαθήτριες με επικεφαλής τον Διευθυντή του Σχολείου κο Αμπελά Παναγιώτη και τις καθηγήτριες Σουμαλά Αγγελική, Γκούβα Φρατζεσκάκη Θεοδώρα συμμετείχαν στις εορταστικές εκδηλώσεις για την εθνική εορτή της 25ης Μαρτίου, καθώς και στην καθιερωμένη παρέλαση της 25ης Μαρτίου στην παραλιακή λεωφόρο της Λάρνακας. Τα θεμέλια για μία ουσιαστική και εποικοδομητική συνεργασία μεταξύ των δύο σχολείων τέθηκαν. Είναι στο χέρι όλων μας να προχωρήσουμε ακόμα περισσότερο.

Φωτογραφίες από την Τελετή Αδελφοποίησης στην Κύπρο μπορείτε να δείτε εδώ.