Εκδηλώσεις Αδελφοποίησης Απρίλιος 2018 – 2η και 3η ημέρα

Σε συνέχεια των εκδηλώσεων αδελφοποίησης  οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας επισκέφτηκαν στις 26 Απριλίου ιστορικά μνημεία της πόλης της Λευκωσίας προκειμένου να γνωρίσουν τόσο τους ηρωικούς αγώνες των νέων της ΕΟΚΑ για την ένωση της Κύπρου με την Ελλάδα, όσο και τις τραγικές πτυχές της τουρκικής εισβολής του 1974.

Ειδικότερα, επισκέφθηκαν τον τύμβο της Μακεδονίτισσας αποτίοντας φόρο τιμής στους πεσόντες Ελλαδίτες και Ελληνοκύπριους, τα Φυλακισμένα μνήματα και το Μουσείο Αγώνος ΕΟΚΑ. Ιδιαίτερη ήταν η συγκίνηση για τους εκτελεσθέντες από τους Άγγλους ήρωες της ΕΟΚΑ.

Εν συνεχεία, περπάτησαν στα γραφικά σοκάκια της παλιάς πόλης της Λευκωσίας, η οποία παραμένει δυστυχώς η μοναδική διαιρεμένη ευρωπαϊκή πρωτεύουσα.

Το απόγευμα αντιπροσωπευτική ομάδα του σχολείου μας συμμετείχε σε μουσικοχορευτική εκδήλωση του Λυκείου Μακαρίου Γ΄ Λάρνακας με 3 τραγούδια και 3 παραδοσιακούς χορούς αποσπώντας το θερμό χειροκρότημα των θεατών.

Η επίσκεψή μας στο νησί της Αφροδίτης έκλεισε στις 27 Απριλίου με ξενάγηση στα σημαντικότερα μνημεία της Λάρνακας (Ναός Αγίου Λαζάρου, Κάστρο).