Ενημερωτικές επισκέψεις σε ΑΕΙ – Ενημέρωση για το ΙΕΚ Αποκορώνου

Την εβδομάδα 26 με 30 Μαρτίου οργανώθηκαν στο σχολείο μας ενημερωτικές επισκέψεις στο Πολυτεχνείο Κρήτης, στο Τμήμα Φιλολογίας και στο Τμήμα Οικονομίας του Πανεπιστημίου Κρήτης. Επίσης η Δντρια και ο Υπδντης του ΔΙΕΚ Αποκορώνου επισκέφθηκαν το σχολείο μας ώστε να ενημερώσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου για εναλλακτικές επαγγελματικές προοπτικές.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πολυτεχνείο Κρήτης (Ανοιχτή ημέρα)

Τη Δευτέρα 26 Μαρτίου 2018 μαθητές της Β΄ και Γ΄ λυκείου θετικών σπουδών του Γενικού Λυκείου Βάμου επισκέφτηκαν το Πολυτεχνείου Κρήτης στα πλαίσια της Εκδήλωσης: «Ανοικτή ημέρα γνωριμίας με το Πολυτεχνείο Κρήτης». Τα τμήματα που επισκέφτηκαν ήταν τα εξής:

• Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης,
  • Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών,
  • Αρχιτεκτόνων Μηχανικών,
  • Μηχανικών Περιβάλλοντος

Και τη Βιβλιοθήκη του Πολυτεχνείου Κρήτης.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης έγινε ξενάγηση και λεπτομερής ενημέρωση από φοιτητές και καθηγητές του Πολυτεχνείου για τη λειτουργία διαφόρων εργαστηρίων των τμημάτων.

Rpt

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης

Την Τετάρτη 28 Μαρτίου οι ομάδες Ανθρωπιστικών Σπουδών της Β’ και Γ ‘  Λυκείου του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Ρεθύμνου στο Γάλλο. Αρχικά, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον τρόπο οργάνωσης και  τη λειτουργία της Βιβλιοθήκης και στη συνέχεια επισκέφτηκαν το Εργαστήριο συντήρησης σπάνιου και πολύτιμου υλικού, όπου είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη διαδικασία συντήρησης παλιών βιβλίων. Στο Αμφιθέατρο Β της φιλοσοφικής  οι μαθητές γνώρισαν τους καθηγητές του τμήματος Φιλολογίας οι οποίοι ,εκπροσωπώντας ο καθένας έναν τομέα σπουδών, Κλασικής Φιλολογίας, Θεατρολογίας, Γλωσσολογίας, Βυζαντινής Φιλολογίας, ενημέρωσαν τα παιδιά για τα μαθήματα,τις μεταπτυχιακές σπουδές και  την επαγγελματική αποκατάσταση. Ήταν μία ενδιαφέρουσα επίσκεψη και πολύ κατατοπιστική ιδιαίτερα για τους μαθητές που ενδιαφέρονται να σπουδάσουν στο συγκεκριμένο τμήμα.

29550466 1764331273609635 655087937 N
29681483 1764330593609703 1684419157 O
29745537 1764331506942945 1011702268 N
29750868 1764331056942990 1319082583 N

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Τμήμα Οικονομίας του Πανεπιστημίου Κρήτης

Την Παρασκευή 30 Μαρτίου μαθητές της Β’ και Γ ‘  Λυκείου του σχολείου μας που είτε παρακολουθούν τον προσανατολισμό των σπουδών Οικονομίας και Πληροφορικής ή ενδιαφέρονται γι’ αυτόν επισκέφθηκαν το τμήμα Οικονομίας του Πανεπιστημίου Κρήτης και ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα σπουδών και τις επαγγελματικές προοπτικές.

Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο του πανεπιστημίου, στη συνέχεια συγκεντρωθήκαμε στο αμφιθέατρο και ο καθηγητής Μ. Κουκουριτάκης ενημέρωσε τα παιδιά για το έτος ίδρυσης του τμήματος, τον στόχο του, την δομή του προγράμματος σπουδών και τις υποδομές της  σχολής. Επιπροσθέτως οι μαθητές έλαβαν γνώση για τα μεταπτυχιακά προγράμματα του οικονομικού τμήματος αλλά και τις προοπτικές εξέλιξης και επαγγελματικής αποκατάστασης που προσφέρουν. Στη συνέχεια ακολούθησε ενημέρωση για τις υπηρεσίες που παρέχονται στους φοιτητές από το Πανεπιστήμιο Κρήτης όπως πρακτική άσκηση, πρόγραμμα Erasmus, πρόγραμμα εκπαιδευτικής και παιδαγωγικής επάρκειας, σύμβουλο σπουδών κ.τ.λ. Τέλος η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με συζήτηση και απορίες των μαθητών.

Ενημέρωση για το ΔΙΕΚ Αποκορώνου

Την Τρίτη 27 Μαρτίου επισκέφθηκαν το ΓΕΛ Βάμουμ η Δντρια Δήμητρα Καλλιβρετάκη και ο Υπδντης του ΔΙΕΚ Αποκορώνου Χάρης Παπαδάκης, προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου για το πρόγραμμα σπουδών του ΔΙΕΚ Αποκορώνου και τις επαγγελματικές προοπτικές των αποφοίτων του.

Οι ειδικότητες κατάρτισης  του ΔΙΕΚ Αποκορώνου στα τρία χρόνια λειτουργίας του, είναι οι παρακάτω:

• ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
  • ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ & ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ
  • ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ & ΜΑΚΙΓΙΑΖ
  • ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ- ΑΡΧΙΜΑΓΕΙΡΑΣ CHEF
  • ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΡΤΟΠΟΙΟΣ – ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ
  • ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΑΣ – ΤΥΡΟΚΟΜΟΣ

Οι απόφοιτοι του ΔΙΕΚ έχουν υψηλό επίπεδο κατάρτισης που οφείλεται στην εφαρμογή ενός σύγχρονου οδηγού σπουδών αλλά και στο εξαιρετικό διδακτικό έργο των εκπαιδευτών. Επίσης είναι αξιοσημείωτο ότι οι φετινοί πρώτοι 30 απόφοιτοι του, εργάζονται όλοι σε επαγγέλματα των ειδικοτήτων που σπούδασαν ανεβάζοντας παράλληλα και το ποσοστό επαγγελματικής αποκατάστασης στο 100%.