Περιβαλλοντικές Δραστηριότητες 2021-22

Tο Γενικό Λύκειο Βάμου συμμετέχει στο εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του ΚΠΕ Βάμου με θέμα «Αλλάζω για το Κλίμα».

Την Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου 2021 το σχολείο μας με τριάντα μαθητές της Β΄ Λυκείου επισκέφτηκε το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βάμου στον Κεφαλά και παρακολούθησε μια ενημέρωση με θέμα την Κλιματική Αλλαγή.

Οι μαθητές συζήτησαν για τις συνέπειες της Κλιματικής Αλλαγής στην καθημερινή μας ζωή και αναζήτησαν εναλλακτικές λύσεις με τη χρήση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, με την αλλαγή καταναλωτικών και κυκλοφοριακών συνηθειών, ώστε να συμβάλουν στην αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής. Στη συνέχεια κατασκεύασαν με έξυπνο τρόπο μια πρακτική υφασμάτινη τσάντα από μια βαμβακερή μπλούζα.

Μέσα από τις δράσεις αυτές τα παιδιά προβληματίστηκαν και συνειδητοποίησαν ότι πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξουν άμεσα τις συνήθειές τους για να υπάρξει ένα καλύτερο μέλλον για τον κόσμο.