Συμμετοχή στην Προσομοίωση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου 2018

Ήρθαμε εδώ στο Ρέθεμνος με όμορφη παρέα,

στο ευρωκοινοβούλιο και τα περνάμε ωραία..!!!

του Γιάννη Κοτσιφάκη

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το σχολείο μας συμμετείχε με 5 μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Λυκείου στην Προσομοίωση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου EUropa.S. T.E.EN.S. Κρήτης 2018. Το EUropa.S. T.E.EN.S. του Ινστιτούτου Έρευνας & Κατάρτισης Ευρωπαϊκών Θεμάτων, αποτελεί ένα άκρως καινοτόμο εκπαιδευτικό εργαλείο, ένα «παιχνίδι ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΣΗ EUropa.S. TEENS 2018 ρόλων» με στόχο την εξοικείωση των μαθητών με το ευρωπαϊκό οικοδόμημα και τις ευρωπαϊκές πολιτικές. Αναλαμβάνοντας τον ρόλο του Ευρωβουλευτή οι μαθητές/τριες αποκτούν τις δεξιότητες του ενεργού πολίτη, που είναι ενημερωμένος επιστημονικά και υπεύθυνα σε θέματα που τον αφορούν, διατυπώνει επιχειρήματα, αναζητά και διερευνά εναλλακτικές λύσεις και διαφορετικές απόψεις διαχειρίζεται συγκρουσιακές καταστάσεις, συνεργάζεται και αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεων του με τη συμμετοχή του στις διαδικασίες.

Η θεματική που επιλέχτηκε για το EUropa.S. T.E.EN.S. Κρήτης 2018 είναι «Η Άνοδος του Ευρωσκεπτικισμού στην Ευρωπαϊκή Ένωση». Οι κεντρικές θεματικές στις οποίες θα στοχεύσει η συζήτηση είναι: α) διαμόρφωση της ταυτότητας του Ευρωπαίου πολίτη, β) οι προκλήσεις για το μέλλον της Ευρωπαϊκής Ένωσης, γ) η ενεργειακή ασφάλεια στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Συμμετείχαν οι μαθητές: Εμμανουέλα Δρακουλάκη, Γιάννης Κοτσιφάκης, Μαρία Κοτρωνάκη, Ήλια Νικολουδάκη και Ιουλία Σεργάκη, οι οποίοι συμμετέχουν και στην ομάδα ρητορικής του σχολείου μας. Την ομάδα προετοίμασε ο καθηγητής Ι.Π. Αμπελάς, Φιλόλογος.

Κατά τη διάρκεια της προσομοίωσης οι μαθητές-ευρωβουλευτές εντάχθηκαν τυχαία σε κάποιο από τα ευρωπαϊκά κόμματα του συνταγματικού τόξου, ανέπτυξαν τις απόψεις τους, μοιράστηκαν τις ανησυχίες τους, και προβληματίστηκαν για την άνοδο του Ευρωσκεπτικισμού στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Στο περιθώριο των συνεδριάσεων δόθηκε η ευκαιρία για νέες γνωριμίες και φιλίες.  Οι μαθητές/τριες φιλοξενήθηκαν στον Καλλιτεχνικό Σταθμό της ΑΣΚΤ στο Ρέθυμνο. Ο Γιάννης Κοτσιφάκης με τον αυθορμητισμό του κέρδισε το άτυπο βραβείο του καλύτερου «μαντιναδόρου» από όλους τους συμμετέχοντες μαθητές.

31956807 1693686227375906 2312848186772815872 N