Eξέταση ένστασης του πρακτορείου connection Travel

ΠΡΑΞΗ 16η

Θέμα: Eξέταση ένστασης του πρακτορείου connection Travel

Στον Βάμο Αποκορώνου σήμερα 14 Νοεμβρίου 2018 ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:00 συνήλθε η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών των ταξιδιωτικών πρακτορείων για την 5ήμερη εκδρομή της Γ Λυκείου στο γραφείο του δ/ντή του σχολείου υπό την προεδρία του διευθυντή κ. Ζαννή Θεοδώρου.

Σχετικά με το θέμα, που αφορά το αποτέλεσμα της προηγηθείσας διαδικασίας επιλογής με πράξη 15/08-11-2018 ημέρας Πέμπτης, η επιτροπή με παρόντα όλα τα μέλη της αφού εξέτασε την ένσταση του ταξιδιωτικού γραφείου αποφάσισε ομόφωνα:

Την απόρριψη της ένστασης για τους παρακάτω λόγους:

1. Η φορολογική ενημερότητα που κατέθεσε στις 05-11-2018 είχε ημερομηνία λήξης 24-10-2018 (φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα αναφέρεται στην προκήρυξη ότι θα συνεκτιμηθούν).
  2. Στον φάκελο υποψηφιότητας δεν υπήρχε υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 ότι το τουριστικό γραφείο αποδέχεται ποινική ρήτρα σε περίπτωση αθέτησης των όρων του συμβολαίου από πλευράς του, όπως ρητά ζητείται στην προκήρυξη για την ανάληψη της εκδρομής.
  3. Στον φάκελο υποψηφιότητας δεν υπήρχε υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/1986 ότι το τουριστικό γραφείο αποδέχεται επιστροφή όλων των χρημάτων στην περίπτωση μη πραγματοποίησης της εκδρομής λόγω ανωτέρας βίας, όπως ρητά ζητείται στην προκήρυξη για την ανάληψη της εκδρομής.
  4. Στην ένστασή του αναφέρεται στο οικονομικό θέμα, συγκρίνοντας ξενοδοχεία τα οποία είναι μη συγκρίσιμα σχετικά με τα ποιοτικά τους χαρακτηριστικά, όπως φαίνεται από την παρουσίασή τους στο διαδίκτυο. Πληροφοριακά αναφέρουμε ότι στον φάκελο του γραφείου το οποίο επιλέξαμε να συνεργαστούμε υπήρχε ξενοδοχείο με καλύτερα χαρακτηριστικά, όπως φαίνεται στο διαδίκτυο, από τα δύο που αναφέρονται στην ένσταση του connection Travel και πιο οικονομικό από τις προσφορές που καταγράφονται στην ένσταση, όμως επιλέξαμε το συγκεκριμένο λόγω τοποθεσίας και καλύτερων ποιοτικών χαρακτηριστικών. Στην προσφορά του συγκεκριμένου γραφείου το μόνο ξενοδοχείο που θεωρητικά είναι συγκρίσιμο ως προς τα ποιοτικά χαρακτηριστικά με το Golden Star που επιλέξαμε είναι το  ξενοδοχείο Καψής,  το οποίο δεν έχει διαφορά στην τιμή παρά μόνο δύο ευρώ μεταξύ των δύο προσφορών, θεωρούμε όμως την Παραλία της Περαίας ιδιαίτερα ασφαλή, σε σχέση με την περιοχή που βρίσκεται το ξενοδοχείο Καψής, για τους μαθητές μας.
  5. Από πληροφορίες που έχει η επιτροπή από τον προηγούμενο διευθυντή, τους μαθητές των δύο τελευταίων χρόνων, τους γονείς τους και τους συνοδούς καθηγητές, η άριστη οργάνωση και η συνέπεια που μας προσέφερε η υπεύθυνη για την οργάνωση ανάλογων εκδρομών  τα προηγούμενα δύο χρόνια, που την φετινή χρονιά εργάζεται στο πρακτορείο Μάνεσσης το οποίο μας έκανε την προσφορά που προκρίναμε,  δημιουργεί ένα μη μετρήσιμο ποιοτικό χαρακτηριστικό το οποίο όμως είναι τόσο σημαντικό ώστε να το λάβουμε σοβαρά υπόψη μας.

Για αυτό το λόγο συντάχθηκε η παραπάνω πράξη και υπογράφεται όπως παρακάτω:

Πρόεδρος      Συνοδοί Εκπ/κοί      Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων     Πρόεδρος 15μελούς

Τ.Σ.Υ.                 Τ.Υ.                                        Τ.Υ.                                            Τ.Υ.

Ακριβές αντίγραφο