4η και 5η ημέρα 3ης Διασχολικής Συνάντησης Erasmus+, Ortona, Ιταλία 22 και 23 Μαρτίου 2018

Την τέταρτη μέρα της διασχολικής συνάντησης επισκεφτήκαμε την πόλη Lanciano η οποία σύμφωνα με το μύθο ιδρύθηκε από ένα σύντροφο του Αινεία μετά τον Τρωικό πόλεμο. Το πρωί ξεναγηθήκαμε σε σημεία αρχαιολογικού, ιστορικού και θρησκευτικού ενδιαφέροντος, ενώ το απόγευμα συμμετείχαμε σε δρώμενα που οργανώθηκαν από εθελοντική οργάνωση που δραστηριοποιείται στην πόλη με στόχο την ομαλή ένταξη προσφύγων στην κοινωνία. Ακούσαμε ιστορίες προσφύγων και με οδηγό τις ιστορίες τους αφεθήκαμε σε σκέψεις και συναισθήματα που εκφράστηκαν μέσα από καλλιτεχνικές δημιουργίες.

Την πέμπτη ημέρα της διασχολικής συνάντησης ξεναγηθήκαμε στα σημαντικότερα μνημεία της Ρώμης, επίσης επισκεφτήκαμε τον εθελοντικό οργανισμό Onlus, ο οποίος ασχολείται με την ομαλή ένταξη και ενσωμάτωση μεταναστών. Συμμετείχαμε σε βιωματικές δράσεις και μαθήματα Ιταλικής Γλώσσας με τους μετανάστες και συζητήσαμε μαζί τους.

erasmus-logo
iky_1